כאשר כלי הדם שלנו נפגעים, הגוף שלנו עוצר את הדימום באמצעות יצירת קריש שם. כשתהליך הקרישיות בגוף אינו תקין ואינו מאוזן, ישנו מצב של קרישיות יותר. מה זה אומר? זה אומר שנוצרים קרישי דם גם בוורידים וגם בעורקים, ובכך – כלי דם חיוניים עשויים להיחסם ולהוביל לסיטואציות שעלולות לסכן חיים (פקקת). על מנת לטפל בבעיה, יש אנשים שנוטלים מדללי דם, ועל כך נפרט במאמר שלפניכם.

איך יודעים מי צריך מדללי דם?

ראשית, חשוב להיבדק ולאבחן את הבעיה. בדיקת אולטרסאונד עשויה לסייע להבין אם יש צורך במדללי דם, כמו גם בדיקת תבחין חלבון C כללי. נוסף לכך, ישנה בדיקה שנקראת D-dimer שמאפשרת לבדוק את תקינותו של החלבון שאחראי על ייצוב קרישי הדם. חשוב לציין שישנה אפשרות להשתמש במדללי דם טבעיים, שעשויים להוות טיפול משלים או חלופה אלטרנטיבית לטיפול עצמו – להמלצה שלנו לחצו כאן. נוסף לכך, ישנם מזונות שאליהם מיוחסות סגולות של דילול דם כמו כורכום, קינמון, ג'ינג'ר ומאכלים נוספים שמכילים מגנזיום, אבץ, אומגה 3 וויטמין E. יתרה מזאת, ישנם ויטמינים ותוספי תזונה שמבוססים על תערובות שונות של צמחים, וגם הם יכולים להוות טיפול משלים לקרישיות דם, ובמקרים מסוים, הם יכולים להיות הטיפול העיקרי. עם זאת, חשוב מאוד להתייעץ עם גורם מקצועי לפני שנוטלים כל תרופה, גם אם היא טבעית, ולו כדי לקבל חוות דעת מקצועית ואבחון רפואי נכון ומדויק בעבורכם.

פה נעצור להמליץ לבחור רופא משפחה מקצועי וטוב, שיוכל להפנות אתכם לכל הגורמים הרפואיים הרלוונטיים, על מנת שיוכלו לסייע לכם ולהעניק לכם את הטיפול הרפואי הטוב ביותר.

דילול דם אפשר גם בדרך טבעית

סיכון להיווצרות קרישי דם

יש לא מעט אנשים שנמצאים בסיכון הנוגע להיווצרות קרישי דם, למשל אנשים שסובלים מיתר לחץ דם, אנשים עם פקקת ורידים עמוקים, חולי טרשת עורקים, מטופלים בעלי שסתם מלאכותי בלב ואפילו מי שסובלים מנכות שמגבילה אותם בתנועה. מלבד זאת, הסיכון לקרישיות דם עשוי לגבור במקרים מסוימים כמו אשפוזים, נטילת גלולות למניעת הריון, השמנה באופן לא סביר, טיסות מאוד ארוכות, טיפולי פוריות ואפילו מערכת חיסונית חלשה. כמו כן, זו תופעה שעשויה להיות תורשתית בקרב חלק מהסובלים ממנה. חלבון הפיברין הוא החלבון שמייצב את קריש הדם שבגוף. מדללי הדם, מפרקים את החלבון הנ"ל, זאת כדי להימנע ממצבים של קרישיות יתר.

אם נדבר במספרים, נציין כי אחד מכל 4 אנשים סובל ממצב של קרישיות יתר. לפי הסטטיסטיקה, נשים עשויות לסבול מבעיה זו הרבה יותר מאשר גברים, זאת בשל העובדה שנשים נוטלות גלולות למניעת הריון, עוברות טיפולי פוריות, וכמובן עוברות לידה, שכן כל אלה עלולים להוביל לבעיית קרישיות. כמו כן, קרישיות יתר יכולה לגרום לפקקת, ובמקרה כזה חשוב וחייב לפנות לעזרה רפואית באופן מידי, ובייחוד אם מופיעים תסמינים חשודים כמו נפיחות ברגליים, קשיי נשימה, שיעול וכאבים בחזה (עשוי להעיד על תסחיף ריאתי).

לסיכום, אם אתם סובלים מבעיית קרישיות, פנו לגורם רפואי על מנת לאבחן את הבעיה ולקבל סיוע. אם אתם צורכים מדללי דם, טוב לדעת שקיימים גם מדללי דם טבעיים. כך או כך, היוועצו ברופא על מנת לקבל את הטיפול הטוב ביותר.

רק בריאות!