התנדבות

התנדבות מהווה חלק בלתי נפרד ומשמעותי מאוד מניהול של אורח חיים בריא, וזאת בשל ההשפעות על נפש האדם. כל מה שרציתם לדעת אודות התנדבות והחיבור לנפש – במדריך הבא.

התנדבות: שורה של יתרונות בריאותיים ונפשיים

המשפט "ואהבת לרעך כמוך" קיבל בשנה האחרונה חשיבות עצומה, לא מעט בשל הקושי אליו נקלעו רבבות בני אדם בעקבות נגיף הקורונה. למעשה, החלק ההתנדבותי הלך ותפס תאוצה לא מעט בשל הזמן הפנוי של רבים מאיתנו לצד ארגונים ועמותות שהצליחו לקבל חשיפה משמעותית לעבודה המבורכת שלהן, ובהתאם לכך גם לגייס כספים דרך חברה כמו אטלס לטובת המטרות אותן הגדירו מראש. אולם, גיוס כספים איננו מספיק ונדרש לגייס ולעודד כל אחד ואחת מאיתנו להצטרף למעגל, לא רק בכדי להגשים את המטרות של העמותות והארגונים אלא בעיקר בשל ההשפעות החיוביות של ההתנדבות עצמה על נפש האדם. למעשה, יתרון מובהק של התנדבות הוא היכולת להשפיע על הקהילה, ובהתאם לכך להגדיל את מעגל החברים. יצירת קשרים במסגרת של ההתנדבות מסייעת להפחית את תחושת הבדידות, ובהתאם לכך גם להגדיל את סך הכישורים החברתיים שהם משמעותיים מאוד לבריאות הנפש.

נטרול השפעות של לחץ

לחץ מהווה את אחת הסיבות הנפוצות למצב נפשי ירוד. אם תבחרו להתנדב, תוכלו לנטרל את ההשפעות של הלחץ בעקבות מתן סיוע לאחר, ובכך ליצור מערך תמיכה שיכול בהחלט להפחית את רמות הלחץ והחרדה כמו גם דיכאון. להתנדבות יש תפקיד משמעותי מבחינת בניית הזהות האישית ועל כן דרך ההתנדבות ניתן לקבל תצוגה חיובית אודות החיים – גם במצבי לחץ.

הצבת מטרות לחיים

כל אדם צריך שיהיה לו ייעוד ומטרות בעולם. ללא מטרות, אנחנו לא פעם נוטים להתבלבל ובהתאם לכך להיכנס למצבים נפשיים מורכבים שמקשים מאוד על ההתנהלות בחיי היום יום, למשל תפקוד או ניהול העסק. בחירה של עמותה או ארגון שהמטרות שלהם נוגעות לליבכם יכול להעניק לכם סוף סוף מטרה ומשמעות חדשה לחיים, ובאופן ישיר להשפיע על בריאות הנפש. כאשר אתם מציבים לעצמכם מטרות במסגרת של ההתנדבות זה לא פעם ישפיע גם על קבלת ההחלטות שלכם לגבי תעסוקה, מגורים וחיי חברה, ולכן יש כאן היבט משמעותי על משמעות החיים בהקשר של מתן עזרה לאחר.

הגשמה עצמית

לא מעט מתנדבים מדווחים כי בזכות ההתנדבות הם מצליחים להגשים את עצמם. קצב החיים המהיר לצד הצורך באיזון בין חיי משפחה לקריירה גורם לא מעט לתחושה של חוסר אונים, ולכן דווקא דרך ההתנדבות ניתן לנצל את הזמן הפנוי לטובת הגשמה עצמית בהתאם לנושאים שקרובים לליבנו. יצירתיות מחודשת והבנה כי דווקא דרך הפן ההתנדבותי ניתן ליצור חיים מסקרנים ומעוררי השראה מהווה את המפתח לצורך בריאות הנפש והגשמה עצמית שהיא חיונית לצורך חיזוק הביטחון והדימוי העצמי כחלק בלתי נפרד מהגשמה עצמית אותה ניתן להביא לידי ביטוי בתהליך של התנדבות בקהילה.

למידה של משהו חדש

כדי לחזק את הנפש ניתן לנקוט בגישה של הרחבת המיומנות האישית, דרך למידה של משהו חדש. על כן, אם אתם מתלבטים לגבי עמותה רצוי לבחור דווקא בתחום שאתם לא מכירים לעומק, כך שתוכלו להרחיב אופקים ובכך גם לשפר את היכולת האישית מבחינה שכלית ונפשית כאחד.

לסיכום, להתנדבות יש משמעות אדירה מבחינה בריאותית ונפשית, החל מהיכרות עם אנשים חדשים ושיפור הביטחון העצמי והדימוי העצמי ועד לדרך מהירה לקבלת מיומנות חדשה שבמסגרתה תוכלו ליצור חיים שלמים ובעלי משמעות. הקדישו את זמנכם למען האחר, ובכך תוכלו לתרום לבריאות הנפש – והגוף.