אנשים מגיעים לרופאים, כשם שמביאים רכבים למוסך – בכדי "לתקן" מה שהתקלקל. לרוב, הדבר האחרון שחושבים עליו במקרה כזה, הוא שנמצא מהטיפול הרפואי במצב גרוע יותר משנכנסנו אליו. במקרים כאלה, ישנה האפשרות להגיש תביעה על רשלנות רפואית. הם המקרים הנפוצים ביותר, של תביעות רשלנות רפואית?

תביעות רשלנות רפואית

קצת פרופורציות

לא כל תחום בו יש רשלנות רפואית גבוהה, זוכה גם להיקף תביעות גבוה. ובכלל, היקף התביעות ביחס להיקף מקרי הרשלנות, נחשב נמוך מאוד, בארץ ובעולם. כדאי לקחת בחשבון, שישנם מקרים ומצבים שבהם הרשלנות הרפואית לא תזוהה בכלל. זאת, מאחר שתוצאות טיפול רפואי הן לא בהכרח אחד או אפס – הצלחה מלאה וברורה או כשלון מלא וברור. במצבים אחרים, מדובר ברשלנות במצב שולי יחסית, שתוצאותיה לא חמורות מספיק בכדי להצדיק תביעה על רשלנות רפואית (תהליך יקר וממושך). במקרים אחרים, אנשים נמנעים מלתבוע בגלל מצבם הכספי או סיבות אישיות אחרות, שבגללן הם מחליטים לא להיכנס להליך מורכב וממושך כזה. כמובן, ישנו גם חוסר ידע. לאדם הממוצע אין את הידע שיש לרופא שמטפל בו ולעתים, בגלל חוסר הידע, לא מבינים שמשהו לא תקין בתוצאות הטיפול. במקרים אחרים ישנו אבחון שגוי, כך שגם הרופא וגם החולה לא מודעים בכלל לכך שמתרחשת טעות מתמשכת. בהמשך, עשויים להגיע לאבחנה הנכונה, אך אז השאלה היא איך הרופאים יציגו זאת? כטעות ראשונית שלהם? אולי כתהליך אבחון לא פשוט, שבאופן טבעי איננו מושלם? רפואה היא תחום מורכב ונזכיר לסיכום, שרופאים הם רק בני אדם – גם הם לא מושלמים וגם הם עושים טעויות, שלא בזדון. כשמדובר בתחומים מיוחדים כרפואה דחופה, יש גם היבטים של חוסר שינה מספקת של הרופא, שלא באשמתו. כך שללא ספק מדובר בנושא מורכב ולא בהכרח נרצה להגיע לתביעה.

רפואת שיניים

רפואת שיניים היא תחום מיוחד, המשלב השלכות בריאותיות ואסתטיות. זהו תחום לא זול מבחינת החולה. מחמירה את המצב העובדה שהשיניים משמעותיות מאוד מבחינה פונקציונאלית יום יומית (למטרות אכילה) וגם מבחינה אסתטית. לכן, לרשלנות שעלולה להתרחש בשני היבטים אלה, השלכות פוטנציאליות חמורות מבחינת החולה. מכאן נובע גם היקף התביעות הגדול יחסית בתחום זה.

רשלנות בגינקולוגיה ומיילדות

זהו תחום נוסף שבו רואים היקף תביעות גדול על רשלנות רפואית. בתחום זה, מתבצעת פעילות רפואית רבה ומגוונת ולכן גם האפשרויות לטעויות רבות יותר. הריון באופן מיוחד, הוא נושא שזוגות משקיעים סביבו לעתים זמן וכסף רבים, כך שגם הנטייה לתבוע במקרה שנתפס כרשלנות, גבוהה יותר.

כירורגיה

עולם הכירורגיה הוא מעצם טבעו כזה, שטעויות בו עלולות להיות חמורות במיוחד. ניתוחי מוח למשל, בוודאי אינם דבר של מה בכך. כך גם ניתוחים קוסמטיים, שבהם יש לעתים גם היבט סובייקטיבי מסוים, של ציפיות המטופלים לעומת התוצאה.

סיכום

אלה היו שלושת התחומים הבולטים ביותר בתביעות רשלנות רפואית. מלבדם יש כמובן עוד רבים, כולל רשלנות באבחון, ברפואת ילדים, בתחום בריאות הנפש ואפילו בטיפול בקנאביס או בטיפולים רפואיים בחו"ל. כדאי לקחת זאת בחשבון, לקראת כל טיפול רפואי.