לכאורה, אנחנו אחרי הקורונה. כיום כששומעים על אדם שנדבק, פחות מתרגשים והרבה פחות מודאגים. כמעט ולא ניתן לפגוש אנשים עם מסכות, ומרגיש שהשגרה המבורכת פה על מנת להישאר. מצד שני, כיוון שכ"כ קל להתרגל לשגרה בריאה, קשה להיזכר מה נדרש לעשות ברגע האמת. מצב זה מוביל אנשים רבים שפתאום גילו שנדבקו (או פשוט אנשים שמבקשים לטוס), להתקשות להיזכר מהם הכללים שנוגעים לבדיקות. מזדהים? מוזמנים פעם אחת ולתמיד להבין אלו בדיקות קורונה קיימות, ומתי נדרש לעבור כל סוג.

2 בדיקות שלל הבדלים

באופן כללי יש 2 סוגים של בדיקות. ישנה בדיקת PCR וישנה בדיקת אנטיגן. יש לא מעט הבדלים בין השתיים, אך באופן כללי תוצאות בדיקת PCR רגילה אמורה להגיע עד כיומיים לאחר מועד הדגימה, ואילו בדיקת אנטיגן מעניקה מענה הרבה יותר מהיר. בתוך חצי שעה התוצאות מגיעות. מתי אם כן נדרשת כל בדיקה, האם אחת יותר טובה מהשנייה, היכן עורכים כל אחת, מהן העלויות וממה מושפעות התוצאות? הגיע הזמן לקבל מידע על בדיקת קורונה שיעשה סוף לכל סימני השאלה. לאחר יותר משנתיים שבהן חיינו לצד המגפה באופן נוכח מדי יום, הגיע הזמן ליישר קו, כך שבפעם הבאה שיצוץ צורך לערוך בדיקה, נהיה פחות מבולבלים והרבה יותר מאופסים.

בדיקת PCR

בדיקת PCR נחשבת מאוד מדויקת ואמינה. מדובר בבדיקה מולקולרית שמושתתת על טכנולוגיה שמאתרת חומר גנטי שמזוהה עם הנגיף. את הבדיקה שולחים לבדיקת מעבדה שמוכרת ע"י משרד הבריאות. בשל האמינות הגבוהה, מי שרוצה להיות בטוח לגבי התוצאות, ייבחר בבדיקה מסוג זה. הבדיקה בעיקר מיועדת לאוכלוסיות בסיכון, או עבור אנשים מעל לגיל 30. עוד נציין שכיום באמצעות גופים פרטיים ניתן לבצע בדיקת PCR במסלול מהיר, כך שגם תוצאות בדיקת מעבדה ניתן לקבל בתום 4 שעות בלבד. השירות בתשלום, והוא במיוחד מבוקש אם נדרשים לטוס, אך לא נערכתם בזמן עם תוצאות הבדיקה הרצויה.

בדיקת אנטיגן

הבדיקה מושתתת על זיהוי חלבון שמזוהה כחלק מהנגיף. מדובר בבדיקה מהירה שנעשית באופן דומה לבדיקת PCR. בשני המקרים מחדירים מטוש לנחיריים וללוע, כך שבתוך רבע שעה עד כחצי שעה הבדיקות מגיעות. כאן ניתן למצוא בדיקת אנטיגן ביתית לצד בדיקת אנטיגן מוסדית, כאשר האחרונה נעשית ע"י דוגם שהוכשר לתפקיד. כיום ניתן לרכוש בדיקות אנטיגן באופן עצמאי, כך שאם מבקשים תשובה מידית מבלי לצאת מהבית, רק נדרש לעקוב אחר ההנחיות. עוד אופציה יחסית חדשה היא בדיקת אנטיגן ביתית שמפוקחת מרחוק. הרעיון הוא לאפשר לבצע בדיקה מוסדית מהבית, ע"י פיקוח מקוון. ראוי לחדד שתוצאות בדיקת אנטיגן ביתית אינן נחשבות כדי לאפשר מעקב מטעם משרד הבריאות. אינן מאפשרות להיות מוגדרים כמאומתים/מחלימים.

 

 

בדיקת קורונה לקראת טיסה

מבקשים לטוס? בחלק מהמקרים תתבקשו לערוך בדיקת קורונה. מדובר בבדיקת ,PCR או בבדיקת אנטיגן מוסדית. בכל אופן רצוי לוודא מראש מהן ההנחיות. את תוצאות הבדיקה יש לשמור עבור מעבר הגבול ועבור עלייה לטיסה. עוד נציין שחשוב לבחון לכמה זמן תוצאות הבדיקה תקפות. כך למשל ניתן למצוא בדיקות שהתוצאות שלהן תקפות ל-72 שעות, לצד בדיקות שהתוצאות שלהן תקפות רק ל-24 שעות.

בדיקה סרולוגית

מעבר לנאמר, ראוי לציין שקיים שחקן שלישי במשוואה. מדובר בבדיקה סרולוגית שמותנה בהחלטה רפואית. זו אינה מסייעת לדעת האם כרגע חולים, אך היא כן מסייעת לדעת האם חלינו בעבר, כך שכעת יש נוגדנים. כמו כן, ניתן למצוא בדיקה שמיועדת לאנשים שקיבלו חיסון, לצד בדיקה שמיועדת לאנשים שלא קיבלו, כך שניתן להסתמך על המידע שמתקבל.

לסיכום,

למרות שזה מרגיש כאילו הקורונה כבר מאחורינו, בכל זאת חשוב להיזכר מדי פעם אילו בדיקות קורונה קיימות למקרה שנצטרך לבצע בדיקה כזאת. תהיו בריאים!

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.