עולם הרפואה המודרני מסתמך במידה רבה על טכנולוגיות מתוחכמות מסוגים שונים. מלבד טכנולוגיות כגון אלקטרוניקה ותוכנה, ישנו גם ההיבט של שימוש בחומרים מתקדמים. על הפלסטיק בהקשר זה ועל חברה שמתמחה בכך, תקראו כעת במאמר התמציתי שלפניכם.

פלסטיק כטכנולוגיה מתקדמת

פלסטיק הוא תחום מתקדם יותר מכפי שניתן לחשוב. רואים במסגרתו ביטוי רחב לטכנולוגיות מתקדמות, כבר בשלב הראשוני של ייצור הפלסטיק כחומר גלם. נזכיר, כי פלסטיק הוא חומר מלאכותי, מבוסס פולימרים. מתכננים אותו כחומר גלם לתעשייה, תוך שילוב חומרי בסיס שונים, על פי הצורך. באופן כזה, מקבלים למשל פלסטיק שהוא חומר ביו קומפטבילי, אשר מתאים לשימוש ברפואה. לאחר מכן, משתמשים בפלסטיק כחומר גלם, עבור ייצור מוצרים מסוגים שונים. תהליכי ייצור אלה, כוללים בעצמם טכנולוגיות מתקדמות למדי. עושה זאת למשל ישר תעשיות פלסטיק, שהיא חברה המתמחה בהזרקת פלסטיק ובטכניקות ייצור נוספות בתחום זה. החברה מציעה מבחר שירותים נוספים בעולם הפלסטיק, לארגונים וחברות גדולות (בלבד). זאת, בין השאר עבור עולם הציוד הרפואי. מוצרים רפואיים מפלסטיק, הם בין הענפים שעבורם היא מספקת שירות, לצד ענפים נוספים עתירי טכנולוגיה, כגון מוצרים ביטחוניים ובכלל מוצרי אלקטרוניקה והייטק. אם נחזור לנושא הפלסטיק כטכנולוגיה מתקדמת, נראה שניתן לייצור מוצרי וחלקי פלסטיק מתוחכמים, בשיטות מתקדמות. זאת, גם במסגרת מגוון רחב של מוצרים רפואיים.

 

 

 

גם עיבוד שבבי מתקדם

התחכום הטכנולוגי והייצור עצמו, לא נגמרים בהפקת אובייקטים מפלסטיק בצורה מבוקשת. לאחר מכן, ישנם תהליכים שונים להשלמה, כגון צביעת המוצר. החיבור שבין הטכנולוגיה לרפואה מתבטא באופן בולט במיוחד, בכל הנוגע לתהליכי עיבוד שבבי. הכוונה לכך, שניתן לבצע עיבוד שבבי משלים מסוגים שונים לחלקי פלסטיק. ישר תעשיות פלסטיק עושה זאת בין השאר, באמצעות מכונות CNC, מחרטות CNC, כרסומות, מכונות לחיתוך בחוט (WIRE CUT), מכונות בטכנולוגיית האלקטרו ארוזיה (EDM), מכונות מדידה תלת ממדית וציוד מתקדם נוסף.

התוצרים המתוחכמים

בסופו של דבר, מתקבל מוצר פלסטי או מוצר שבו משולב פלסטיק בהיקף כזה או אחר. לעתים, מדובר בחלק פלסטי עבור מכשיר גדול ומורכב מסוג כלשהו. למעשה, עולם הרפואה משתמש בהיקף גדול מאוד של מכשירים ומכונות. החל מסטטוסקופ פשוט ועד מכשיר MRI משוכלל. רובם משתמשים בפלסטיק, במידה כזו או אחרת. לעתים, הפלסטיק הוא באיכות גבוהה כזו, שהוא כלל לא נראה "פלסטי". עשויים לחשוב שמדובר למשל במשטח מתכת, תודות לחוזקו ולגימור המתכתי. כמובן, פלסטיק למוצרים רפואיים צריך לעמוד בסטנדרטים גבוהים ומיוחדים. למשל, להיות קל לניקוי וגם עמיד בפני מזהמים מסוגים שונים. לא היינו רוצים שמכשיר כזה, אשר נמצא בשימוש בסביבת חולים ורופאים, יהפוך למשטח שמקדם הפצת חיידקים ומחלות. יש לנושאים אלה כיום תקנים ברורים ומוגדרים היטב ומי שעובדים עם תהליכי ייצור כאלה, כמו ישר תעשיות פלסטיק, מחויבים לעמוד בכך.

סביבת הייצור הנקייה

ייצור מתקדם ובוודאי עבור תחום הרפואה, דורש פעמים רבות עבודה בסביבה מבוקרת ונקייה במיוחד. לחברת ישר תעשיות פלסטיק אישור ISO-13485 רפואי וכן מערך הרכבות רפואיות עם תנאי ניקיון מלאים. הדבר מתבטא ב"חדר הרכבות לבן”, שהוא סביבה מבוקרת על פני שטח של 280 מ”ר. סביבה זו בעצמה, כוללת בתוכה חדר נקי בגודל של כ-70 מ”ר ובסטנדרט ISO8 – CLASS 100,000. בחדר זה מורכבים מכלולים ותת מכלולים שונים של מוצרים רפואיים שונים.

לסיכום

השימוש המתקדם בפלסטיק, משלים את הדרוש לשם פיתוח פתרונות רפואיים מתוחכמים. בכדי לממש זאת בצורה הטובה ביותר, כדאי וחשוב לעבוד עם מקצוענים מנוסים. אצל ישר תעשיות פלסטיק, תקבלו לכך את המענה הטוב ביותר.