טבעונים

בלא מעט פעמים, אנשים טבעוניים נשאלים, האם הם בחרו להיות טבעוניים מסיבות בריאותיות או מסיבות אידיאולוגיות. כל אחד בוחר אם לנהוג כך מסיבות כאלה ואחרות. כפי שנוכל לראות מיד, סיבות והסברים לא חסרים. דיון בנושא.

שינוי בתזונה

כאשר בן אדם מחליט לשנות תזונה צריכה להיות לכך סיבה מסוימת. על אחת כמה וכמה, אם הוא מחליט לעבור מתפריט שמכיל את כל סוגי המזון לתפריט שמכיל סוג מסוים של מזון או פוסל סוגים אחרים. כך בדיוק נוהגים אנשים שבוחרים להקפיד על צריכת תזונה טבעונית בלבד. הם צורכים אך ורק מזון על בסיס מתכונים טבעונים שונים ומוותרים על כל רכיב שמגיע מן החי.

השאלה הנשאלת היא, האם מדובר בעניין של אידיאולוגיה או עניין של בריאות נטו. על מנת להבין את ההבדלים ואת המשמעויות, אנחנו נציג את שני הצדדים ונסביר מה העמדות של כל צד, גם אם התוצאה היא בסופו של דבר דומה, קרי, בשני המקרים, מוותרים על צריכת תזונה שכוללת כל דבר שמגיע מהחי ומסתפקים במזון שמגיע מהצומח על מאפייניו השונים ובצורות בישול שונות.

טבעונות על רקע אידיאולוגי

כשאנשים מסבירים שהם טבעוניים על רקע אידיאולוגי וחשוב להדגיש, שמרבית האנשים מגיעים לטבעונות בגלל אידיאולוגיה, בעצם מה שהם אומרים זה, שהם לא מוכנים לצרוך אוכל מן החי, בגלל הפגיעה בבעלי חיים והסביבה. היום אנחנו יודעים כמה כאב חשים בעלי החיים בדרך לצלחת שלנו, אפילו אם אנחנו מנסים לעשות את זה באופן הכי הומאני שאפשר, עדיין, נגרם להם המון נזק, המון כאב, אי אפשר שלא להבין את זה.

צריך להדגיש עוד, שבשנים האחרונות יותר ויותר מחקרים מלמדים שצריכת בשר ואוכל מן החי, גורמת נזק סביבתי עצום אשר עלול להשפיע על החיים שלנו בכדור הארץ בעתיד. לכן אנשים רבים מבקשים להימנע מצריכת אוכל מהחי, מתוך כוונה לשמור על הסביבה.

טבעונות

טבעונות על רקע בריאותי

סיבה שנייה לפיה אנשים בוחרים באורך חיים טבעוני, נוגעת לצריכת תזונה בריאה. יותר ויותר מחקרים מלמדים אותנו שצריכת מזון מן החי, איננה טובה לנו. למשל, חלב וגבינות מגבירים את הסיכוי לדלקות וזיהומים, הם גם עלולים לגרום לפגיעה במערכות פנימיות, צריכת בשר מעלה את הכולסטרול הרע, צריכת מוגברת של ביצים או דגים, גם איננה דבר נכון מבחינה בריאותית.

צריך לזכור עוד, שהרבה פעמים בשביל שאנחנו נוכל לאכול עופות ובשרים, נהוג להזריק להם אנטיביוטיות שונות וחומרים אחרים, כך משמרים את הבשר לאורך זמן. זה כמובן מאוד לא בריא לגוף האדם.

 

שנסכם?

לתזונה טבעונית יש סיבות שונות, בין אם זה מתוך אידאולוגיה ובין אם מתוך הרצון לנהל אורח חיים בריא. לכל טבעוני סיבותיו שלו, ומוטב שלא נשפוט אחרים על פי המזון שנמצא בצלחות שלהם, אלא נכבד כל אחד ואת בחירותיו.