סיפורו מעורר ההשראה של גיבור ישראל רפי אדרעי הוא סיפור שמצליח גם עשרות שנים לאחר מותו להמשיך ולרגש, בייחוד על רקע ההבנה כי מדובר בסיפור אשר מייצג את מלח ישראל ואת הגיבורים האמיצים אשר חירפו את נפשם למען המולדת. כמי שראה בעשייה החברתית כחלק בלתי נפרד מזהותו האישית, אין ספק כי רפי אדרעי הוא דוגמה מייצגת לאומץ ולנחישות. מי היה רפי אדרעי וכיצד הסיפור שלו מצליח להוביל ליצירה של שינוי חיובי בחברה הישראלית ובאזור הפריפריה בפרט? להלן כל הפרטים.

רפי אדרעי – אחד מטובי בניה של העיר צפת

לפני תקופת קום המדינה צפת הייתה עיר נצורה בשליטה של השלטון הבריטי. מי שגדל בצל הזה הוא רפי אדרעי, בן למשפחה שורשית ובעלת ערכים חברתיים מובהקים, כאשר המשפחה מורכבת מעשר דורות של בני משפחה שבחרו להקים את חייהם בעיר הצפונית. בגיל צעיר סייע רפי אדרעי לפרנסת המשפחה, אולם במקביל החליט שלא לוותר על התשוקות שלו, ולמרות נסיבות החיים בחר להצטרף לשורות תנועת הנוער העובד והלומד. תנועת הנוער הזו הייתה חלק בלתי נפרד מאורח חייו, כאשר סיפור הגבורה שלו הגיע לידי ביטוי כאשר השלטון הבריטי עזב את העיר. אדרעי עבר מבית לבית בשביל לחפש את דגל ישראל, עד אשר מצא דגל ישראל מאולתר ואיתו נופף מעל גג של בניין אשר היה צמוד לבניין המשטרה. הוא תלה את דגל ישראל תחת אש חיה, וסיכן את חייו למען בני העיר. הסיפור הזה מציג בצורה הטובה ביותר את רוח הלחימה של אדרעי שלא ויתר והחליט לנקוט בפעולה, למען ייראו ויראו.

עם גיוסו לשירות הצבאי השתלב רפי אדרעי בשורה של תפקידים, החל ממפקד גדנ"ע ועד למ"כ. עם התגברות רוחות הלחימה בעקבות פרוץ מלחמת יום העצמאות הוא השתתף ביחד עם הלוחמים שלו בשורה של קרבות, לצד התבצרות בבית וכן שימוש ביכולת המיוחדת של אדרעי כמומחה לסליקת נשק, לטובת הכנת העורף. אולם, בגיל 24 בלבד הוא נהרג כתוצאה מקליע שחדר לעורף והרג אותו במקום. בני משפחתו בחרו לקבור אותו בראש העין, כאשר ברבות השנים פעילות ההנצחה בדמות הקמה של עמותה חברתית, לצד גיוס כספים למען הקמה של בית יד לבנים.

 

 

ממשיכים להנציח את רפי אדרעי

מותו בגיל צעיר של רפי אדרעי הותיר את בני משפחתו המומים וכואבים. בשביל להנציח את זכרו, יצאו בני משפחתו במבצע גיוס כספים להקמה של בית יד לבנים בעיר צפת. בנוסף, משפחת אדרעי תורמת למען שווין הזדמנויות וצמצום פערים בחברה הישראלית, כחלק מפעילות ענפה המתבעת במסגרת עמותת אחינועם. מדובר בעמותה מוכרת שמצליחה מזה שנים ארוכות להוביל את תחום הרווחה והחברה במדינת ישראל, כחלק מרצון אמיתי לצמצם את הפערים באמצעות קידום של תוכניות חברתיות. בין התוכניות הבולטות ניתן למנות בין היתר את תוכנית הליווי המיועדת לתלמידים מגיל 16 ועד להשתלבות בשוק התעסוקה, תוכנית חלוקת מלגות, חלוקה של מחשבים מחודשים או חדשים בזמן מגפת הקורונה ועוד.

לסיכום

רפי אדרעי ז"ל שנולד וגדל בעיר צפת הוא גיבור שכבר מגיל צעיר התלבט מאוד באספקט החברתי, אולם לא הצליח להמשיך את דרכו בעקבות מותו בגיל צעיר. בני המשפחה ממשיכים להנציח אותו, הן באמצעות הקמה של בית יד לבנים שבו משפחות יכולות להגיע ולהתכנס עם זכר הנופלים, לצד פעילות ענפה המתבצעת ללא מטרות רווח במסגרת עמותת אחינועם.