עם ישראל מכונה גם בשם עם סגולה, וללא ספק יש לנו בעם היהודי סגולות לרוב. בחיפוש פשוט בגוגל תמצאו סגולות שונות, החל מסגולה לפרנסה ועד להסרת עין הרע. כדי לעשות קצת סדר אספנו לכם כמה סגולות מבוססות וידועות לרפואה.

1.פיטום הקטורת 

בזהר הקדוש נאמר, שמי שיאמר את פיטום הקטורת כל יום יזכה לברכה והצלחה בכל מה שיעשה. ואכן סגולות רבות נקשרו עם אמירת פיטום הקטורת. חז"ל אומרים שכיום, כשאין לנו בית מקדש ולא מקריבים קורבנות אפשר ליצור את אותה פעולה שבהעלאת הקרבן לה', ע"י התפילה. וזו הסיבה שאנו קוראים את סדר הקורבנות כל יום בתפילה.

חז"ל מסתמכים על הפסוק "ונשלמה פרים שפתינו" שבזה נרמז שעל ידי השפתיים – בתפילה, אפשר למלא את חסרון הפרים – הקורבן. וכך בדיוק באמירת פיטום הקטורת, ע"י הקריאה והלימוד של המשניות אלו האדם עושה נחת רוח לה' כאילו הקטיר קטורת ממש, וכך זוכה לכל מה שהייתה מסוגלת הקטורת ובין השאר לבריאות שלמה.

2.הוספת שם 

עוד סגולה נפוצה לרפואה ולברכה היא החלפת/ הוספת שם. איך תעזור הוספת השם לרפואה? מסתבר שסגולה זו מבוססת היטב וההיגיון שעומד מאחוריה הינו כזה: על האדם החולה נגזרה גזרת החולי למעלה – עליו בשמו הנוכחי, אבל לאחר הוספת השם החדש הוא כמו אדם חדש שעליו הגזירה הקשה לא חלה. על כן, רבנים רבים ממליצים על הוספת שם, החלפת שם ולעיתים ישנם שמות ייחודיים בעלי סגולות ספציפיות. לדוגמא, לרפואה שלמה לרוב ימליץ הרב על הוספת שם שני "רפאל" – שכן שמו של המלאך רפאל נגזר מ- 2 חלקים: רופא האל.

3.כשרות המזוזות

עוד סגולה היא שמירה על כשרות המזוזות בבית. בשולחן ערוך נכתב: שכל הזהיר במצוות מזוזה מאריכין לו ימיו ושנותיו. ואכן המנהג פשט בכל תפוצות ישראל, בכל צרה שלא באה, ובטח בענייני בריאות מומלץ מאוד לבדוק את מזוזות הבית של האדם החולה. סיפורים רבים על אנשים שבדקו את המזוזות כשנתקלו בבעיה רפואית או אישית כזו או אחרת והמילה שהייתה פסולה במזוזה רימזה על הבעיה בה הם נתקלו להם.

4.אשר יצר

גוף האדם הוא מערכת מופלאה וניסית העובדת באופן מושלם ומדויק. ועל כך אנחנו מברכים את ברכת אשר יצר, בה אנו מתבוננים בכך שהקב"ה מחיה את הגוף שלנו בכל רגע ומתחזק אותו, כפי שהתפילה אומרת: אם חלילה ייסתם אחד מהנקבים של האדם זו סכנת חיים של ממש.

 

 

על כן אנו מודים לבורא עולם בברכה מיוחדת זו – אשר יצר את האדם בחוכמה. אמירת ברכה זו בכוונה ובמתינות תוך תשומת לב לחסד הזה שסובב אותנו היא לא רק סגולה נפלאה לבריאות ורפואה, אלא פשוט דרך נפלאה לומר תודה לקב"ה על הבריאות והגוף הגשמי שלנו.

5.תשובה, תפילה וצדקה

חז"ל אומרים "ותשובה ותפילה וצדקה מעבירים את רוע הגזירה" אבל, מה זה בעצם אומר?

לסיכום

אם גם אתם מחפשים סגולה לבריאות ורפואה, מומלץ לקרוא את פיטום הקטורת, שכן חז"ל בכבודם מאמינים כי קריאה תדירה של פיטום הקטורת וסדר הקורבנות זהה להקרבת קורבן בבית המקדש. כמו כן, ניתן להוסיף לחולה שם או להחליף את שמו לחלוטין, אנו ממליצים לפנות לרב לפני שינוי השם שכן הוא ידע לכוון אותנו בצורה הטובה ביותר. וכמובן, תמיד כדאי שהמזוזה שלכם תהיה כשרה אך מעל הכול – חשוב לזכור שתשובה, תפילה וצדקה לעולם לא יזיקו.