תזונה נכונה זה דבר חשוב וקריטי והיום כבר ברור לכולם שזה הרבה יותר מפריבילגיה או פינוק. גוף האדם הוא דבר מורכב ועל מנת שנהיה בריאים תמיד, עלינו להקפיד על תזונה מאוזנת ולוודא כי אנו צורכים את כל הוויטמינים, המינרלים, חומצות האמינו, חומצות שומן חיוניות כמו אומגה 3 ועוד שלל רכיבים חשובים להתפתחות תקינה של הגוף. אחד מהרכיבים המדוברים הללו שבשנים האחרונות הולכת ומתבהרת החשיבות שלו עוד יותר הוא בלי ספק ויטמין D, אותו ויטמין שהגוף מייצר בעזרת קרני השמש ושהרבה פעמים חסר בגופם של אנשים. אם עד היום שמעתם עליו ממקורות שונים ולא הבנתם בדיוק על מה כל המהומה, אנו רוצים לעשות מעט סדר בדברים ולהסביר מדוע כל כך חשוב לצרוך ויטמין D.

חיוני לכל המינים ובכל הגילאים

בעוד ישנם הרבה מאד ויטמינים ומינרליים הדרושים רק בגילאים מסוימים כאשר חלק נדרשים בעיקר אצל נשים, אחר דווקא באוכלוסיות הילדים וחלק אצל גבר בוגרים, ויטמין D הוא רכיב חיוני ונדרש בכל שלבי החיים ובכל מצב. שווה לקרוא מידע נוסף בנושא ויטמין D וכל היתרונות שלו לכל הגילאים. לפני שנדבר קצת על היתרונות הרבים שלו ואיך חיוני עבור קבוצות שונות באוכלוסייה, חשוב להבין שמדובר בסוג כזה של ויטמין שהוא חיוני עבור כולם.

מה תפקידו של ויטמין D?

בראש ובראשונה ויטמין D הוא אחד הרכיבים החשובים ביצירת הורמון הקרוי כולסטרול שלו תפקיד חשוב ביותר בבניית העצמות והשיניים בגוף האדם. חוסר בוויטמין D עשוי בהחלט לבוא לידי ביטוי בבנייה לא תקינה של מבנה העצמות והחלשות שלהן. כמו כן, מחקרים מהשנים האחרונות מראים שלוויטמין D יש תפקיד חשוב ומכריע בבניית התאים בגוף ובפרט התאים במערכת החיסון וכן נמצא קשר די הדוק בין חוסר ממנו למחלות סרטן מסוגים שונים, תגובות טרום סוכרתיות, מחלות לב ואפילו נטייה לחרדות ודיכאון.

למה כל כך חשוב לצרוך ויטמין D

המשמעות של ויטמין D אצל נשים

בניגוד לגברים, ילדות ונערות בונות את צפיפות העצם הסופית שלהן עד סוף העשור השני לחיים. ויטמין D הוא כאמור חלק משמעותי בבניית העצמות ועל כן החל מהילדות, בנות חייבות להקפיד על כמות מספקת על מנת למקסם את צפיפות העצם בגילאים המבוגרים. אצל נשים בוגרות, נמצא כי ויטמין D בשילוב תזונה עתירת סידן מפחית במידת משמעותית תסמונת קדם וסתית. כמו כן, ויטמין D נמצא כיעיל בהפחתת הסיכון לרעלת הריון ולסיבוכים שונים בהריון כמו משקל עובר נמוך.

ויטמין D וילדים

בדומה לבניית העצמות וחיזוק המערכת החיסונית אצל נערות, ויטמין D הוא חיוני לגדילה תקינה של ילדים באופן כללי. בשנים האחרונות המודעות לכך גוברת ולכן ההמלצה היא לצריכה גבוהה מגיל צעיר כאשר תינוקות לרוב מקבלים תוסף בטיפות עד גיל שנה.

איך יודעים שחסר?

ברמה העקרונית ישנה טבלה מפורטת שלפיה ניתן לדעת אם יש כמות תקינה של ויטמין D, אם קיים מחסור או שדווקא הכמות גבוהה מדי מעבר לנורמה. פעמים רבות עצמות חלשות מעידות על חוסר בוויטמין D, אך כעיקרון זה משהו שיש לבדוק במעבדה.

איך לצרוך כמות תקינה?

ובכן, ויטמין D מיוצר באופן טבעי על ידי חשיפה שלנו לאור השמש וכמו כן ניתן להשיג אותו מסוגי מזון כמו דגים שונים, מיץ תפוזים, חלמון וכן הלאה. במידה ואכן יש חוסרים בגוף שלא מצליחים להשלים באופן טבעי, שווה בהחלט להתייעץ עם רופא או תזונאי ולשקול שימוש בתוספי תזונה.