השמש שלנו היא מקור החיים. באמצעותה גדלים צמחים ומתקיימים בעלי חיים, כשסביב השמש שלנו, חגים כוכבים כמו כדור הארץ ושאר כוכבי לכת, אסטרואידים וגופים. בעוד שמהלכים אלה, שנעים במסלולים קבועים, הם אלה שמאפשרים את קיומנו.

לחשיפה אל השמש ישנם צדדים מסוכנים, כמו קרינת קרני השמש שעלולות לפוגע בעור ולגרום למחלת הסרטן. נוסף לכך, החום החזק שהשמש מקרינה, עלול להצית שריפות ואף להמית מצמא בני אדם, בעלי חיים וצמחים.

אבל מהם הצדדים החיוביים של השמש? מלבד היותה דרך נהדרת לשזף את הגוף? הנה 8 יתרונות שיאירו לכם את היום:

יתרונות בריאותיים של השמש

חימום מים

אחד היתרונות שמקנה לנו השמש הם קרניה המחממות את המים באמצעות קולטי שמש. בכך אנו יכולים ליהנות ממים חמים ללא צורך בהדלקת הדוד, וזאת כמעט במשך כל חודשי השנה. קולט שמש הוא המצאה ישראלית, בעוד שהקולט מותקן על גג הבית ומחמם את המים באמצעות שימוש באנרגיה סולארית.

ויטמין D

ויטמין D הדרוש מאד לגוף, נספג בתאים על ידי חשיפה לשמש. ויטמין זה מאפשר ספיגת סידן גבוהה יותר, הוא שומר על רקמת העצם וחיוני ביותר עבור קשישים, נשים בהריון ופעוטות. עם זאת, החשיפה עליה להיות מתונה, בעוד שמי שירצה יוכל לצרוך את הוויטמין, יוכל לעשות זאת דרך קפסולות, ולאו דווקא באמצעות חשיפה לשמש.

יבוש וריפוי פצעים

כאשר יש לנו פצע מוגלתי, מדמם או מזוהם, ניתן לאחר חיטוי וטיפול להיעזר בקרני השמש כדי לייבשו ולזרז בכך את תהליך ההחלמה. ישנם לא מעט מקרים בהם היעדר חבישה של פצע וחשיפה אל קרני השמש – הם אלה שעוזרים לתהליך ההחלמה.

טיפול בפסוריאזיס

מי שלוקה במחלה בשם פסוריאזיס, המגיעה לידי ביטוי בגירוי כרוני בעור, יכול לטפל במחלה באמצעות שילוב מלחים עם קרינת השמש. לכן רבים מהחולים בישראל, שוהים שבועיים בשנה במשך הקיץ בים המלח, מקום חם ומלא במלחים.

יתרונות בריאותיים של השמש

הפחתת הסיכון להיווצרות טרשת עורקים

מחקרים גילוי כי ויטמין D הנמצא בקרני המש עוזר למנוע היווצרות טרשת עורקים.

איזון רמת הכולסטרול בגוף

חשיפה מתונה לשמש מקנה איזון רמות הכולסטרול בגוף, בעוד שחשיפה אל קרני השמש מייצרת את הוויטמינים הדרושים בגוף ביניהם ויטמיןD  , עליו דיברנו קודם.

איזון לחץ הדם

יתרון נוסף נוגע לייצור כלי דם ושיפור זרימת הדם על ידי קרני השמש: מה שמסייע לזרימת דם גבוהה יותר, ואף לשיפור כוח האון הגברי.

העלאת רמת האנרגיה בגוף

חשיפה לקרני השמש תאפשר ניצול החמצן בצורה טובה יותר, תוך תיעול האנרגיה בגוף. קרני השמש משפרות את פעילות בלוטת התריס ואת מחזור קו האנזים אשר אמון על הזרמת אנרגיה בגוף. נוסף לכך, איזון על ידי קרני השמש מאפשר חילוף חומרים טוב יותר.

קיום חיים על כדור הארץ

כפי שהזכרנו, השמש, מאפשרת את קיום החיים על כדור הארץ, בעוד שהיא מכילה חמצן, פחמן, ניאון, חנקן, ברזל, צורן, מגנזיום, גופרית ושאר יסודות. בכך השמש שלנו הופכת  לכזאת שלעיתים אי אפשר איתה – אבל בטוח שאי אפשר בלעדיה!