מחשבות טורדניות עשויות לתפוס את כולנו בשלב כזה או אחר, ואף מאוד ייתכן שהאדם שיושב עתה לידכם עסוק בהן, וזאת כי לרוב הן אינן מובילות להתנהגות קיצונית ומבחוץ אינן מורגשות, אך הן כן מלחיצות את הנפש ומטרידות. מחשבות מעין אלו יכולות לעסוק בשאלה האם בדרך לעבודה תקרה תאונה, האם נעלתם את הרכב, האם סגרתם את התנור לפני היציאה מהבית וכדומה, משמע מדובר במחשבות כביכול רגילות, אך כאשר הן חוזרות על עצמן ואינן מרפות, הן מוצצות אנרגיה והופכות אנשים לזעופים וחסרי אונים.

זהירות השתלטות!

מתי אותן מחשבות עוברות את הקו והופכות להיות אובססיביות? כאשר התדירות גוברת, כאשר הן משתלטות על הלך המחשבה וכשהן מובילות להתנהגות טקסית. כמו כן, ישנם שלבים יותר מטרידים, למשל כשהמחשבות משתלטות על המציאות ואף מובילות למעשים.

מחשבות אובססיביות

דרכי תגובה

השלב הראשון הנו להבין שמצויים בבעיה ולהיות מוכנים להתמודדות – להיות מוכנים לאפשרות שאכן קיימים בכם הכוחות הנדרשים בכדי להתגבר על כוח המחשבה (באמצעות המחשבה), ופה מרגיע לדעת שאין לפעול לבד אלא קיימות שיטות מסייעות לצד גופים מלווים. כך למשל מי שמבקש יד מסייעת יימצא אנשי מקצוע מעולים באתר חיבורים, אך גם תמצאו דרכי התמודדות עצמאיות ובאופן כללי מרגיע לדעת שהטיפול קצר וממוקד ואינו בהכרח מצריך נטילת תרופות. בנוסף, מראש רצוי להרפות מתחושת הבושה, כי אומנם משהו אינו בסדר, אך הוא טבעי ובהחלט ניתן לטיפול, ועל האומץ לעמוד מולו ראוי לחוש גאווה.

בכוח המחשבה

באופן כללי רצוי לפתח מודעות ובאמצעותה לגבור על המחשבות, כי ממש כפי שהמחשבה מייצרת אותן, כך גם בכוחה להכחיד אותן, כאשר יש גישה שטוענת שקודם מוטב לבחון את הבעיה ולחקור אותה ורק לאחר מכן להיפטר ממנה, וזאת כי המוח שלנו הנו שריר מדהים, משמע ממש כפי שניתן לאמן את שרירי הבטן, כך גם ניתן לאמן את שרירי המוח – לשלוט על המחשבות ואף לפרק אותן, בכדי להבין מה באמת עומד מאחוריהן.

מטרידות אך לא רעות

אומנם מחשבות טורדניות מקשות עלינו לעבור את היום, גורמות לחוש רע אל מול עצמנו, מונעות מנוחה ואף מפחידות ומציקות, אך מצד שני חשוב להבין שהרבה פעמים הן נובעות ממקום של טוב ויצירתיות – הן נובעות מהתת מודע. שנסביר? לעתים מחשבות טורדניות בסך הכול מציעות דרך להגן על עצמנו ולפתור נושא שמעיק עלינו, ועל כן אם נתייחס אליהן באופן מודע וננסה לבחון האם הן נועדו לסייע לפתור בעיה (או להתמודד עם בעיה), הרי שאז פחות נירתע ואט אט ניפטר מהן. בכול אופן מי שמוצא שהוא לבדו אינו מתמודד מולן היטב מוזמן לקבל סיוע ממוקד וקצר טווח ממגוון יועצים בתחום, כך שעד מהרה ניתן לחזור לשגרה ולהיות הרבה יותר מחוזקים ורגועים.